And the the teams are - with an extended bench
WAFL R13 League Team Squads
Claremont Vs Peel Thunder Sat 210pm Claremont Oval
TIGERS
B A Browne J Thomson R Cronin
HB S Fong D Crawford T Taylor
C M Davies J Murphy N Winmar
HF J Bradshaw A Hamp K Knott
FF M Goyder C Jones I Richardson
F M Seaby A Foster B Daniher
Int. M Andrews, J Hardisty, J Laurie, P Mcginnity, L Smith, J Williams, K Yu,
In R Cronin, M Goyder, J Hardisty, K Knott, L Smith, -Out P Medhurst, A Holt,
THUNDER
B T Gianatti J Flaherty B Jones
HB J Hawksley C Luff D Mcfarlane
C B Gillam K Thornton M Orzel
HF L Wilkins P Bower M Brown
FF K Lawrence T Smith B Holmes
F K Westwood V Michie M Motlop
Int. A Forster, M Green, L Mckenna, J Hockings, C Morris, J Bristow, J Wythes,
In C Morris, J Bristow, J Wythes, J Hockings, L Mckenna, Out T Sheridan, M Taberner,
Subiaco Vs Swan Dists Medibank Stadium Sat 2:10 PM
LIONS
B C Phelan D Rumble D Leishman
HB R Daniels A Parker M Bogensperger
C S Moore J Bristow B Mahoney
HF M Wood D Madut S Worthington
FF C Deluca C Wheeler R Waters
F A Mcdougall G Hampson R Forrest
Int. A Davey, J Daye, R Herring, J Kayler-Thomson, R Kerr, M Nicoski, B Stevenson,
In A Davey, R Herring, R Kerr,
SWANS
B K Hams T Ames A Howard
HB J Simpson B Latch J Bennell
C K Ugle M Riggio S Hildebrandt
HF D Garlett T Geappen W Twomey
FF L Neale T Notte B Robinson
F R Lobb R Davis M Newman
Int. T Roach, A Elari, A Faulkner, B Boekhorst, R Cary, N Blakely, M Rogers,
In R Lobb, M Newman, L Neale, J Bennell, T Ames, N Blakely, Out W Lammie, J Manton, G Jetta,
Perth Vs East Perth Brownes Stadium Sun, 2:10 PM
DEMONS
B M Tedesco H Busher N Kane
HB M Sinclair J Risol B Hodge
C M Florio P Bevan A Smith
HF S Tunbridge D Johnston J Sketcher
FF J Jacobs F Mcinnes M Boyle
F M Leyendekkers A Smith D White
Int. K Reimers, D O'Sullivan, M Moody, B Stack, C Eyres, M Mather, K Ransted, K Hug
In K Hug, M Hunt, M Mather, M Florio, N Kane, A Smith, Out C Bateman,
ROYALS
B J Payne K Anderson F Clutterbuck
HB A Sweet W Schofield M Fraser
C D Cadwallader C Wulff S Payne
HF B Lee J Smith R Maldenis
FF A Boyes P Johnson J Cripps
F S Lycett M Swan J Oakley-Nicholls
Int. C Grover, J Derickx, M Gordon, R Brookes, S Mckenzie, D Chartres, B Higgins, M Howlett
In W Schofield, R Brookes, R Maldenis, D Chartres, B Higgins, M Howlett, S Mckenzie,
Out G Moss(knee Season), C Morton, B Wilson,
And the BIG ONE
East Fremantle Vs West Perth Shark Park Sun 2:10 PM
SHARKS
B B Cooper T Howlett A Stephen
HB J Bayliss S Jansen J Schofield
C B Dalziell M Mcgough S Hancock
HF M Boyle F Macdougall S Henson
FF J Simpson R Young R Lester-Smith
F C Symonds A Tropiano B Peake
Int. From T Chalwell, R Hadley, M Duffy, R O'Brien, T Hooker, J Dorotich, S Read, J Depane
In J Dorotich, S Read, J Depane,
Out M Jupp, G Curley,
FALCONS
B L Tedesco M Pettigrew S Browne
HB L Rasmussen J Jones A Strijk
C A Black J Van Berlo R Kerr
HF J Mellington D Hunt M Johnson
FF N Rodda M Fowler M Crisp
F C Keunen M Hutchings S Nelson
Int. From B Antonio, M Guadagnin, K Manning, T Manzone, S Marusic, S Potente, K Shannon, F Stockley
In B Antonio, M Fowler, R Kerr, C Keunen, K Manning, L Rasmussen, K Shannon,
Out R Bartholomew, J Batterham, A Tsalikis,